tényleges tulajdonos nyilvántartás

Eszközök adóviták elkerülésére, megnyerésére – 2. rész

Cikksorozatunk első részében bemutatásra került a feltételes adómegállapítás, az APA eljárás és a magánszakértői vélemény szerepe; hogy azok milyen ügyletek esetében  és milyen kötőerővel bírnak az adóhatóság eljárásaiban. A sorozat utolsó részéből pedig kiderülnek a gyakorlati tudnivalók; például, hogy ki indíthatja az eljárást, milyen költségekre lehet számítani és meddig használható az adott eszköz.

Feltételes adómegállapítás Szokásos piaci ármegállapítás (APA eljárás) Magánszakértői vélemény
Ki jogosult kérni? Bármely adózó kérheti. Kapcsolt vállalkozási viszonyban álló társaság kérheti. Bármely adózó kérheti.
Ki jogosult eljárni? Az adózó kizárólag kamarai jogtanácsos, ügyvéd, nyilvántartásba vett adószakértő, nyilvántartásba vett okleveles adószakértő, nyilvántartásba vett adótanácsadó, könyvvizsgáló képviseletével járhat el. Az adózó kizárólag kamarai jogtanácsos, ügyvéd, nyilvántartásba vett adószakértő, nyilvántartásba vett okleveles adószakértő, nyilvántartásba vett adótanácsadó, könyvvizsgáló képviseletével járhat el. Igazságügyi szakértő, igazságügyi szakértői tevékenységre feljogosított gazdasági társaság, igazságügyi szakértői intézmény és igazságügyi szakértői intézet, igazságügyi szakértői testület, külön jogszabályban feljogosított állami szerv, intézmény, intézet és szervezet, külön törvény szerinti Teljesítésigazolási Szakértői Szerv
Mennyi időre szól? A határozat kötőereje – változatlan tényállás és jogszabályi környezet mellett – a kiadmányozását követő 5. adóév utolsó napjáig tart, mely egyszer 2 évvel meghosszabbítható. A határozat legalább 3, legfeljebb 5 teljes adóévre szól, mely hatály egy alkalommal 3 adóévvel meghosszabbítható. A significant increase in the amount of magánszakértői szakvéleménynek nincs konkrét törvény által szabályozott hatálya.
Díjazása Típusszerződés esetén 10 millió forint, egyéb esetben 8 millió forint, sürgősségi eljárásban 12 millió forint. Egyoldalú eljárásban 8 millió forint, két vagy többoldalú eljárásban 12 millió forint. A fél és a szakértő megállapodása szerint. Perben alkalmazott szakértő esetében díjjegyzék alapján.
A határozat meghosszabbítása és módosítása iránti eljárás díja az alapdíj 50%-a.
A kérelem elutasítása, visszautasítása, az eljárás megszüntetése esetében a befizetett díj 85%-a visszajár. Az előzetes konzultáció díja konzultációnként 500 ezer forint.
A kérelem elutasítása, visszautasítása, az eljárás megszüntetése esetében a befizetett díj 85%-a visszajár.
Elkészítés határideje 90 nap, mely egy alkalommal 60 nappal meghosszabbítható 120 nap, mely két alkalommal 90 nappal meghosszabbítható Alapesetben a megbízó és a magánszakértő megállapodása alapján. Nem peres eljárás során pl. közjegyző határidő kitűzésével az ügy bonyolultságát figyelembe véve jellemzően 30 vagy 60 nap alatt. Peres eljárás esetében az eljáró bíróság által meghatározott határidő alatt készítendő el a szakvélemény. Kérelemre a határidő meghosszabbítható. Ítélkezési szüneteket figyelembe kell venni a határidő számítása során.
Sürgősségi eljárásban 60 nap, mely 30 nappal meghosszabbítható Két vagy többoldalú eljárás esetében 2 év, mely 1 évvel meghosszabbítható
Előzetes konzultáció lehetősége Nincs lehetőség előzetes konzultáció lefolytatására, de az adózó kérésére a feltételes adómegállapítás intézése során meghallgatható. Adott a lehetőség előzetes konzultációra. A konzultáció eredménye nem köti a feleket. Peres eljárás során a fél, a felek, a bíróság és a szakértő között a szakkérdések terjedelmének tisztázására a szakértő kompetenciája mentén van lehetőség előzetes konzultációra. A megbízó a szakértőt nem utasíthatja.
Jogi alap Art. 164.-173. §,

Air. 16. §,

Adóig vhr. 102-110. §, 1. számú melléklet

Art. 174.-183. §,

Air. 16. §,

Adóig vhr. 111-116. §

Art. 255.§,

Air. 66.§,

Az igazságügyi szakértőkről szóló 2016. évi XXIX. törvény, Polgári eljárás során: a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (Pp.),

Büntetőeljárásban (Be.): 2017. évi XC. törvény a büntetőeljárásról

Megjelent cikkeink a témában Feltételes adómegállapítás Szokásos piaci ármegállapítás (APA eljárás) Magánszakértői vélemény
https://adozona.hu/altalanos/Peldak_amikor_nagyon_hasznos_lehet_igazsagu_CCYZMI

Ahogyan az a kétrészes cikksorozatból is kiderülhetett, mindhárom jogintézménynek megvan a létjogosultsága és helye adóviták esetében. Vannak érvek és ellenérvek mindhárom jogintézmény esetében. Abban pedig, hogy melyik eszközt érdemes/lehet az adózónak felhasználni, segítséget tud nyújtani egy adótanácsadó vagy egy ügyvéd, aki az adózó konkrét esetére, az eset körülményeinek és a tényeknek az ismeretében segíteni tud, hogy melyik eszköz lesz a legcélravezetőbb számára.

Tags: No tags