adótv változások_2024 nyár

2025. évi téli adócsomag: Áfa és illetékek

A cikksorozat harmadik részében az Áfa törvényt és az illeték szabályokat érintő változások kerülnek bemutatásra, melyek fontosabb pontjai a következő módosítások:

  • több lépcsőben megemelésre kerül az alanyi adómentesség értékhatára,
  • mentessé válik az illeték alól a végelszámolás során elengedett tagi kölcsön összege a megszűnő cég oldalán,
  • kedvezőbbé válnak a cserét pótló vétel után járó illetékkedvezmény alkalmazhatóságának szabályai.

 

Topic Eredeti szabály Change in the rule Változás hatálya
Itv.
Telekszerzés illetékmentesége A lakóház építésére alkalmas telektulajdon megszerzői a telekszerzés után járó, de a megfizetés tekintetében felfüggesztett illeték törlését – többek között – a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány adóhatóságnál történő bemutatásával is kérhetik. A módosítás eredményeként a vagyonszerző a felfüggesztett illeték törlését – többek között – a használatbavétel tudomásulvételét igazoló dokumentum adóhatóságnál történő bemutatásával is kérheti. A szabály azon vagyonszerzések esetében is alkalmazható, melyekben az adóhatóság még nem szabott ki véglegesen illetéket. 2026. január 1.
Ajándékozási illetékmentesség A tulajdonos által nyújtott kölcsön ingyenes elengedése ajándékozási illetékkötelezettséget keletkeztet a cég oldalán. Mentes az ajándékozási illeték alól az elengedés abban az esetben, ha a tulajdonos a cég törlésével járó végelszámoláskor engedi el a kölcsönt. Az illeték a végelszámolás lefolytatása alatt felfüggesztés alá kerül, majd a cég törlésével az adóhatóság törli az illetéket. Abban az esetben, ha a végelszámolás nem jár a cég törlésével, a felfüggesztett illetéket az adóhatóság késedelmi pótlékkal növelten előírja. 2026. január 1.
Cserét pótló vétel Az illeték felfüggesztési eljárás szabályai kiterjesztésre kerülnek a vagyoni értékű jog jogosultjaira is. 2026. január 1.
A kedvezmény a vásárlást megelőző 3 éven belül eladott lakástulajdon figyelembevételével érvényesíthető. A kedvezmény a vásárlást megelőző 5 éven belül eladott lakástulajdon figyelembevételével érvényesíthető. 2026. január 1.
A kedvezmény érvényesítése során a lakásvásárlást közvetlenül megelőző vagy követő értékesítést lehetett figyelembe venni. A vagyonszerző, ha több ingatlant értékesít, választhat melyiket veszi figyelembe a kedvezmény alkalmazása során. 2026. január 1.
Value Added Tax
Csoportos adóalanyiság A szabályozás kiegészül, pontosításra kerül a gyakorlati tapasztalatok alapján. 2025. december 20.
Számla befogadása A befogadott számlákról történő adatszolgáltatás során a levonásba helyezett adóról is adatot kell szolgáltatni. A szabályt először a 2026. július 1-jét magában foglaló adómegállapítási időszakról teljesítendő bevallások tekintetében kell alkalmazni. 2026. július 1.
Alanyi mentesség Az alanyi adómentesség választására jogosító felső értékhatár 18 millió forintnak megfelelő pénzösszeg. Több lépcsőben megemelkedik a választásra jogosító felső értékhatár. 2026. január 1-től 20 millió, 2027. január 1-től 22 millió, 2028. január 1-től pedig 24 millió forintra emelkedik. A választásra jogosult az is, akinek az esetében az áfa hatálya alá tartozó bevételei a tárgyévben ténylegesen és a következő évben várhatóan nem haladják meg a megemelt, következő időszakra vonatkozó értéket. 2026. január 1., 2027. január 1. és 2028. január 1.
Regisztrációs adó
Az adó alanya Pontosításra kerül, hogy az adó alanya a gépjármű tulajdonosa abban az esetben, ha a tulajdonos és az üzembentartó személye elválik egymástól. 2025. december 20.
Tags: No tags